Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/heidarilawfi/heidarilawfirm.com/print.php on line 29
صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در جم

صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در جم

صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در جم

پالایشگاه فجر جم روزانه پنج میلیون مترمکعب گاز پارس‌جنوبی را دریافت می‌کند و با تولید 27 درصد گاز کشور ، نقش مهمی در تامین سبد سوخت کشور ایفا می‌کند.

این پالایشگاه گاز مورد نیاز خود را از فازهای شش و هفت و هشت پارس جنوبی دریافت می‌کند.

این پالایشگاه در سال گذشته با ایجاد انشعاب از خط پنجم سراسری انتقال گاز موفق به دریافت گاز ترش عسلویه شد و حاصل آن در سال گذشته، تصفیه بیش از دو میلیارد مترمکعب گاز عسلویه در این پالایشگاه بود.

پالایشگاه گاز فجر جم به منظور شیرین‏سازی گاز و همچنین جمع‏آوری میعانات‏ گازی تولید شده از میادین گازی نار و کنگان‏ احداث شده است تا به این ترتیب حدود 800 میلیارد مترمکعب ذخایر گاز این منطقه برای‏ مصارف داخلی و صادرات استفاده شود.

طراحی اولیه این پالایشگاه از قبل از انقلاب توسط شرکت آمریکایی«پارسونز»آغاز شد اما با پیروزی انقلاب، شرکت ایرانی«بناب» آن را به اتمام رساند. ماشین‏آلات و تجهیزات‏ پالایشگاه فجر نیز از شرکت‏های اروپایی، ژاپنی‏ و ایرانی تأمین و برای نصب به محل آورده شد.

این پالایشگاه که در دو فاز طراحی شده توسط شرکت کره‏ای«دایلم»نصب شده است. فاز اول‏ این پالایشگاه در سال 68 با ظرفیت پالایش 40 میلیون مترمکعب در روز و فاز دوم آن در سال‏ 73 با ظرفیت روزانه 39 میلیون متر مکعب وارد عرصه تولید شده است. این پالایشگاه علاوه بر تولید روزانه 79 میلیون متر مکعب گاز شیرین و خشک، 35 هزار بشکه مایعات گازی نیز در هر روز از ناروکنگان استحصال می‏کرده است.

خوراک پالایشگاه در این دوره از 52 حلقه‏ چاه حفاری شده در منطقه ناورکنگان تأمین‏ می‏شد. گاز ترش استخراج شده از این میادین‏ توسط خط لوله به پالایشگاه می‏رسید تا در 8 واحد که هر کدام از آنها ظرفیت پالایش 12 میلیون متر مکعب گاز را دارند،تصفیه شود.


URL : http://www.heidarilawfirm.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=141132