تلگرام موسسه حقوقی و داوری حیدری
اینستاگرام موسسه حقوقی حیدری
اسکودا
خدمات الکترونیک قضایی
دیوان عالی کشور
 
 
بررسی حقوقی بندهای مربوط به گاز_همراه نفت در قراردادهای نفتی.
تاریخ انتشار : 18-09-1396

بررسی حقوقی بندهای مربوط به گاز_همراه نفت در قراردادهای نفتی.

بررسی حقوقی بندهای مربوط به گاز_همراه نفت در قراردادهای نفتی..


Associated_Natural_Gas

 

اصولا هنگام تولید نفت از میادین نفتی،مقداری گاز نیز به همراه آن تولید می گردد و این امر نیز اجتناب ناپذیر می باشد.در ابتدای اکتشاف نفت،اصولا شرکت های بین المللی نفتی به سوزاندن گاز های مزبور می پرداختند.چرا که فاقد تکنولوژی لازم در پالایش و استفاده از این گازها بودند و بعد ها نیز بعد از ایجاد تکنولوژی مربوط به استفاده از گازهای مزبور،هزینه پالایش آن بیشتر از تولید و فروش آن بود، لذا همواره سوزاندن گاز مزبور بهترین گزینه جهت تولید نفت از میدان به کار میرفت.

رفته رفته با توجه به بروز مشکلاتی نظیر آلودگی محیط_زیست و تاثیرات زیست محیطی مربوط به گرم شدن زمین و افزایش گازهای گلخانه ای،کشورها طی کنوانسیون های مختلف بین المللی متعهد شدند تا از انتشار گاز های گلخانه ای اجتناب کرده و در طول آن کشورهای صاحب نفت متعهد شدند که از سوزاندن گاز همراه نفت جلوگیری کنند و بجای سوزاندن گاز یا آنرا مورد پالایش و استفاده قرار داده و یا اینکه در جهت تزریق به میدان و انجام عملیات ازدیاد برداشت و بهبود ضریب بازیافت استفاده نمایند.

بنابراین امروزه با ملاحظه قراردادهای مختلف نفتی اعم از مشارکت در تولید و خدمات میتوان چهارچوب کلی بندهای مربوط به استفاده از گازهای همراه نفت را اینگونه ذکر کرد.

در ابتدا به شرکت بین المللی نفتی اجازه داده شده است تا بر اساس برنامه توسعه از قبل تصویب شده به استفاده از گاز مزبور در حین انجام عملیات نفتی بپردازد و مازاد آن و مقدار از قبل معین شده را به کشور میزبان در نقطه معینی جهت پالایش و استفاده مجدد تحویل دهد.
در قراردادها تاکید می گردد که سیاست کشور صاحب نفت بر مبنای عدم سوزاندن گاز همراه(no gas flare policy) می باشد که تخطی از این امر موجب مسئولیت و پرداخت خسارت به کشور میزبان و حتی امکان فسخ قرارداد توسط کشور میزبان  می گردد.

در انتها اشاره می شود که در صورتی شرکت نفتی بین المللی می تواند به سوزاندن گاز مزبور اقدام نماید که بر اساس عرف و رویه نفتی چاره ای جز سوزاندن گاز مزبور نبوده است و در صورت عدم سوزاندن آن خسارات بیشتری به کشور صاحب نفت وارد می گردید.

 

منبع: کانال حقوقی نفت و گاز

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات حقوقي در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات حقوقي در این بخش پاسخ داده نمیشود .

مدیر سایت : احمد حیدری

  ارتباط با ما مشاوره پیگیری صفحه اصلی  
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی عدالت طلبان منشور حیدری می باشد