تلگرام موسسه حقوقی و داوری حیدری
اینستاگرام موسسه حقوقی حیدری
اسکودا
خدمات الکترونیک قضایی
دیوان عالی کشور
رويداد هاي مهم حقوقي امروز
تصويب قانون آيين دادرسي دادگاه هاي عمومي و انقلاب در امور مدني - 1379
 
 
انواع قراردادهای حفاری در صنعت نفت
تاریخ انتشار : 07-09-1396

انواع قراردادهای حفاری در صنعت نفت

 انواع قراردادهای حفاری:


1_قراردادهای پرداخت به ازای هر روز.
2_قرارادادهای پرداخت به ازای حفاری عمق معین.
3_قراردادهای کلید در دست.

بر اساس قراردادهای منعقده در این حوزه،قرارداد حفاری با حضور دوطرف منعقد می گردد که اصطلاحا به پیمانکار و اپراتور معروف است.اپراتور همان شرکت حفار است و پیمانکار طرفی است که نیازمند به حفاری می باشد.

1.در قراردادهای نوع اول(پرداخت به ازای هر روز)،اپراتور به حفاری چاه می پردازد و به ازای هر روز مبلغ معینی دریافت می دارد.بدیهی است که در قرارداد مزبور اپراتور ملزم به حفاری عمق معینی از چاه نیست و حق الزحمه خود را بر اساس روزهایی که به حفاری پرداخته دریافت می دارد.این قراردادها هم در حفاری حوزه خشکی و هم در حفاری حوزه فراساحل یا دریا مورد استفاده قرار می گیرد.

2.پرداخت به ازای حفرعمق معین:
در این نوع از قراردادها اپراتور در صورتی مستحق دریافت حق الزحمه می باشد که عمق معینی را حفاری نماید.برای مثال در قرارداد مرقوم می گردد که در صورت حفاری N متر، اپراتور مستحق N دلار می باشد.حال ممکن است عمق مزبور را در یک هفته حفاری کند یا یک ماه.(به عبارت واضحتر،شرط پرداخت حق الزحمه حفاری عمق معین قراردادی می باشد.لازم به ذکر است که این قراردادهاصرفا در حفاری های واقع در خشکی مورد استفاده قرار میگیرد.

3.قراردادهای کلید در دست:در این نوع از قراردادها، اپراتور منطقه قراردادی را تحویل گرفته و بر اساس قرارداد به حفر چاه های مورد نیاز می پردازد و پس. ز اتمام کار خود،منطقه قراردادی را به پیمانکار تحویل می دهد.شرط پرداخت در این قراردادها،تحویل منطقه قراردادی به صورت حفاری شده و آماده به پیمانکار می باشد؛لذا نه رسیدن به عمق معین ملاک پرداخت است و نه تعداد روز های سپری شده مبنای پرداخت حق الزحمه به پیمانکار می باشد.

در نهایت اشاره می گردد که اصولا اپراتور موظف به کشف نفت در حفاری های خود نمی باشد و حتی اگر میدان به نفت نرسید نیز حق الزحمه خود را از پیمانکار دریافت می دارد.

 

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات حقوقي در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات حقوقي در این بخش پاسخ داده نمیشود .

مدیر سایت : احمد حیدری

  ارتباط با ما مشاوره پیگیری صفحه اصلی  
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی عدالت طلبان منشور حیدری می باشد