تلگرام موسسه حقوقی و داوری حیدری
اینستاگرام موسسه حقوقی حیدری
اسکودا
خدمات الکترونیک قضایی
دیوان عالی کشور
 
 
آرای هیات تخصصی دیوان عدالت اداری
تاریخ انتشار : 27-03-1396

آرای هیات تخصصی دیوان عدالت اداری


موضوع: ابطال مصوبه شماره 134001 مورخ 7/7/94 رئیس سازمان مدارس غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش

هیأت تخصصی پژوهشی و فرهنگی
* شماره پــرونـــده : هـ ع/ 95/1235 دادنامه : 47
* شـاکــی : آقای حامد دهقان دهنوی
* طرف شکایت : سازمان مدارس غیر دولتی – پلیس اطلاعات و امنیت ناجا – اداره کل راه و شهرسازی استان یزد
* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال مصوبه شماره 134001 مورخ 7/7/94 رئیس سازمان مدارس غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
* متن مقرره مورد شکایت
فراز آخر بند 2 مصوبه مورد اشاره « اخذ تأییدیه اداره نظارت بر اماکن و پلیس راهور ، جهت صدور مجوز راه اندازی مدرسه غیردولتی محمل قانونی ندارد. »
*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت (حسب مورد با تصریح به مغایرت با قانون یا شرع یا خروج از حدود اختیارات)
به موجب بند الف از ماده یک آیین نامه استقرار مدارس غیردولتی یکی از شرایط صدور مجوز، رعایت ضوابط شهرسـازی و معمـاری می باشد. با توجه به مفاد بندهای 2 و 3 قانون تأسیس مدارس غیر دولتی شورای مرکز نظارت بر مدارس غیر دولتی موظف است از مراجع ذیربط استعلام به عمل آورد که یکی از این مراجع، اداره نظارت بر اماکن عمومی است. با توجه به ماده 25 قانون مجازات اسلامی و برابر بند 7 ماده 17 آیین نامه سجل قضایی، اداره های دولتی به هنگام قبول تقاضای اجازه باز کردن مدارس غیردولتی مکلف به استعلام از نیروی انتظامی می باشند. لذا مصوبه مورد شکایت خلاف قانون می باشد. شورای نظارت بر مدارس غیردولتی به موجب ماده 3 آیین نامه نظارت بر اماکن عمومی و با توجه به تبصره ماده 2 آن موظف است قبل از صدور پروانه نیروی انتظامی استعلام به عمل آورد. برابر بند الف از ماده یک آیین نامه استقرار مدارس غیردولتی یکی از شرایط صدور مجوز رعایت ضوابط معماری و شهرسـازی است. علی رغم اعلام سازمان مسکن و شهرسازی مبنی بر ممنوعیت تأسیس مدارس در پیچ ها به دلیل عدم وجود دید کافی و نیز ملزم بودن به تأمین پـارکینگ به این موضوع توجهی نمی گردد. تأمین پـارکینگ از سوی مدارس، جزو مصوبات طرح تفصیلی شهری می باشد که می بایست رعایت گردد. مصوبه مورد اعتراض مغایر با ضوابط طرح تفصیلی است.
*خلاصه مدافعات طرف شکایت
با توجه به مفاد رأی وحدت رویه 962 صادره از هیأت عمومی دیوان عدالت اداری و با توجه به آیین نامه استقرار مدارس غیردولتی توسط موسس پس از اخذ مجوزهای لازم از آموزش و پرورش تأسیس می گردد و جهت راه اندازی مدرسه نیاز به اخذ استعلام از نیروی انتظامی نمی باشد. به موجب ماده 2 آیین نامه مربوط، مرجع تشخیص نیاز هر محله یا منطقه به مدارس غیردولتی و صدور مجوز استقرار آنها شورای نظارت استان می باشد. همچنین در ماده 4 مقرر گردیده است که استقرار مدارس غیردولتی در فضاهای با کاربری آموزشی و غیرآموزشی با رعایت ضوابط و مقررات آموزش و پرورش بلامانع است. در هیچ کدام از مواد آیین نامه مذکور و قوانین مربوط اخذ مجوز از اداره اماکن نیروی انتظامی پیش بینی نشده است. مفاد بند 2 از ماده 5 قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز غیردولتی ناظر به احراز شرایط موسس می باشد و نه موضوع استقرار مدرسه. مدارس غیردولتی بر اساس قانون تأسیس مدارس و مراکز غیردولتی مصوب سال 87 و آیین نامه استقرار مدارس تأسیس و راه اندازی می شود.
*رأی هیأت تخصصی پژوهشی و فرهنگی
در خصوص درخواست ابطال مصوبه شماره 134001 مورخ 7/7/94 رئیس سازمان مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش که شاکی آن را مغایر قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز غیردولتی، آیین نامه استقرار مدارس غیردولتی، قانون مجازات اسلامی، آیین نامه سجل قضایی، آیین نامه نظارت بر اماکن عمومی و ضوابط طرح تفصیلی دانسته است، نظر به اینکه در قوانین و مقررات خاص حاکم بر مدارس غیردولتی حکمی در خصوص لزوم اخذ تأییدیه انتظامی و ترافیکی ذکر نشده است ضمناً در ماده 2 آیین نامه نظارت بر اماکن عمومی اشاره ای به مدارس غیردولتی نشده است و تاکنون نیروی انتظامی از اختیار حاصله موضوع تبصره این ماده در خصوص مدارس غیر دولتی استفاده نکرده است و این مدارس را مشمول آیین نامه مذکور قرار نداده است. فلذا تکلیف قانونی بر اخذ تـأییدیه های مذکور وجود نداشته و مصوبه مورد شکـایت مغایر قـانون و قابل ابطال نمی باشد، لذا با استناد به بند ب ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 1392 رأی به رد شکایت صادر و اعلام می گردد. رأی صادره ظرف مهلت بیست روز پس از صدور از سوی رئیس محترم دیوان و یا ده نفر از قضات دیوان عدالت اداری قابل اعتراض می باشد.

ذبیح اله واحدی
رئیس هیأت تخصصی پژوهشی و فرهنگی
دیوان عدالت اداری

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات حقوقي در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات حقوقي در این بخش پاسخ داده نمیشود .

مدیر سایت : احمد حیدری

  ارتباط با ما مشاوره پیگیری صفحه اصلی  
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی عدالت طلبان منشور حیدری می باشد