تلگرام موسسه حقوقی و داوری حیدری
اینستاگرام موسسه حقوقی حیدری
اسکودا
خدمات الکترونیک قضایی
دیوان عالی کشور
 
 
وکالت شغلی شریف
تاریخ انتشار : 22-10-1395

وکالت شغلی شریف

وکالت شغلی شریف

  
 

وکالت شغلی شریف است از آن لحاظ که با قانون، حقوق و عدالت سر و کار دارد.ابزار اصلی وکیل کتاب قانون است با تکیه بر وجدان انسانی برای نیل به عدالت.

وکیل دادگستری با توسل به قانون و استفاده از منطق و استدلال حقوقی در پی یافتن حق است. این کار وکیل موجب شرافت شغل وکالت شده است.اما متاسفانه هرازچندگاهی شاهد نگاه های مسموم نسبت به وکلای دادگستری هستیم.اگرچه معدود افرادی از وکلا به این نوع نگاه کمک کرده‌اند.

وکیل دادگستری از منش و روش انسانی در استناد به قوانین دفاع از موکل خود می پردازد.اما عده ای هستند که نام خود را وکیل گذاشته اند که بیشتر برای جیب خود تا وجدان خود گام برمی‌دارند که این امر عینا بسان صندوق سیبی است که از صد عدد سیب قرمز یک عدد ناسالم نیز در آن یافت می شود اما این امر هرگز از اهمیت ارزش سیب نمی‌کاهد.از سوی دیگر متاسفانه مشاهده شده است که آن سوی میز به موکل اعلام می دارند که چرا وکیل گرفته ای ؟ یا وکیل موجب بدتر شدن روند دادرسی می شود یا چرا به وکیل پول می دهید و هزاران چراهای دیگر که علیه وکلای دادگستری مطرح می شود.این نگاه‌های مسموم در وادی امر به عدالت لطمه می زند تا به وکیل. از دیگر سو منشأ اصلی در آمد وکیل حق الوکاله است که به علت اهمیت دفاع و مخاطرات وکالت نمی توان برای آن تعیین قیمت کرد.اما با کمال تاسف رقم حق الوکاله همواره به دغدغه اصلی وکلا تبدیل شده است زیرا بیشترین نگاه‌های مسموم را به خود جلب کرده است.این در حالی است که از زمان تعیین حق الوکاله وکلا بر اساس آیین نامه سالیان سال می گذرد و تورم موجود همه پارامترهای درآمدی را تغییر داده است جز حق الوکاله وکیل.همچنین شغل وکالت هم خطیر است و هم خطرناک، زیرا هم موکل و هم طرف دعوی می‌توانند بلافاصله به دشمن وکیل تبدیل شوند و عدم توجه به همترازی تامینات قضاوت با وکالت علی‌رغم تصریح قانون نیز مزید بر علت شده است.

لذا می‌طلبد تا نوع نگاه به وکیل دادگستری مبتنی بر احترام و کرامت انسانی باشد.این امر می‌تواند نقش ارزنده‌ای در قانونگرایی  و پایداری آن در جامعه داشته باشد.
منبع:دانشنامه حقوق

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات حقوقي در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات حقوقي در این بخش پاسخ داده نمیشود .

مدیر سایت : احمد حیدری

  ارتباط با ما مشاوره پیگیری صفحه اصلی  
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی عدالت طلبان منشور حیدری می باشد